Mamy kolejnego psa gruzowiskowego

Do sesji egzaminacyjnej psów ratowniczych Państwowej Straży Pożarnej odbywającej się w Nowym Sączu podeszło 5 naszych psów. Wynik tej sesji 4:1. Magda Bar i Brego- odnowili egzamin terenowy klasy 1 i będą brać udział w akcjach terenowych przez najbliższe 12 miesięcy. Anna Kułakowska i Yara- Zdały egzamin terenowy klasy 0, który otwiera im drogę do egzaminu klasy 1 uprawniającego do udziału w akcjach ratowniczych. Piotr Bierza i Aglos zdali egzamin gruzowiskowy klasy 1, uzyskując uprawnienia do udziału w akcjach gruzowiskowych przez najbliższe 12 miesięcy.

Tym samy Aglos stał się drugim psem gruzowiskowym w naszej jednostce oraz drugim w strukturach OSP w województwie mazowieckim! Dariusz Parol i Frodo będący jednocześnie Strażakami w JRG 15 Warszawa, zdali egzamin gruzowiskowy klasy 0. Mirosław Podgrudny i Max nie zdali egzaminu gruzowiskowego klasy 1. Zespół ratowniczy podchodzący do egzaminów ma przed sobą niełatwe zadanie, ponieważ sprawdzian ich umiejętności jest wymagający, a na dyspozycję danego dnia wpływa wiele czynników.

Jednym z największych wyzwań na egzaminie jest stres, często związany jest z wystawieniem zespołu na ocenę, tego co do tej pory ciężko ćwiczyli. Czasami pomimo świetnego przygotowania egzamin nie kończy się po myśli przewodnika. Pies i człowiek to żywe organizmy odczuwające emocje i popełniające błędy. Na szczęście negatywny wynik nie musi oznaczać końca przygody z ratownictwem. Jesteśmy dumni ze wszystkich naszych zespołów i ich ciężkiej pracy.

W tym momencie nasza jednostka dysponuje:
• 8 certyfikowanymi psami specjalności terenowej klasy 1: Regar, Wigilia, Bone, Brego, Frodo, Max, Aglos oraz Kola
• 2 certyfikowane psy specjalności gruzowiskowej klasy 1: Regar, Aglos