Blog

Prezentacja bezzałogowego statku powietrznego

1 czerwca 2021 | Pokazy Ważne

Jako Ochotnicza Straż Pożarna – Ratownictwo Wodne od początku istnienia poza działalnością ratowniczo-gaśniczą typową dla jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych prowadzimy działania z zakresu ratownictwa wodnego i poszukiwania osób zaginionych.

Z uwagi na szerokie spektrum naszych działań cały czas interesujemy się najnowszymi technologiami które mogą nam pomóc ratować ludzkie zdrowie i życie. W tym roku postanowiliśmy spróbować pozyskać środki na zakup bezzałogowych statków powietrznych czyli Dronów.

Wspólnie z firmą Dilectro stworzyliśmy dopasowany do naszych potrzeb projekt “platformy dronowej” 18 maja  odbył się pokaz sprzętu który chcemy zakupić. Poza prezentacją przeprowadziliśmy symulowane akcje z zakresu:
1. Poszukiwania osób zaginionych
– rozpoznanie i mapowanie terenu przeznaczonego do poszukiwań;
– wykorzystanie kamer termowizyjnych i kamer wysokiej rozdzielczości do przeszukania terenu pod kątem ujawnienia osoby zaginionej ;
– dostarczenie ratownikom potrzebnego sprzętu w scenariuszu przenosiliśmy przenośny defibrylator AED;
– przekazywanie obrazu z Dorna w czasie rzeczywistym do sztabu akcji.
2. Pożary Wielkopowierzchniowe
– przeszukiwanie obszarów leśnych i automatycznie wykrywanie źródeł ognia.
3.Ratownictwo Wodne
– automatyczny lot patrolowy wzdłuż Narwi
– śledzenie osoby która wypadła z kajaka i płynęła z nurtem rzeki
4. Komunikacja z ludnością
– przekazywanie komunikatów prewencyjnych np. związkach z bezpieczeństwem nad wodą;
– komunikacja w trakcje działań o pojawiających się niebezpieczeństwach.

Dodatkowo mieliśmy możliwość zobaczenia w pracy tak zwane drony wewnętrzne, przeznaczone do pracy w pomieszczeniach zamkniętych i miejscach trudno dostępnych.

Dziękujemy za przybycie, Staroście i wicestaroście powiatu nowodworskiego, kierownikowi Wydziału Zarządzania Kryzysowego Starostwa Powiatowego, burmistrzowi miasta Nowy Dwór Mazowiecki, inspektorowi ds. Zarządzania Kryzysowego, OC i Obronności miasta Nowy Dwór Mazowiecki, komendantowi Straży Miejskiej w Nowym Dworze Mazowieckim oraz przedstawicielom Komendy Wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej wraz z komendantami powiatowymi z dowódcą Jednostki Ratowniczo Gaśniczej z Nowego Dworu Mazowieckiego.

Po przeprowadzonych symulacjach już wiemy że sprzęt spełni nasze oczekiwania i zdecydowanie poprawi bezpieczeństwo mieszkańców naszego powiatu.
Czy uda się pozyskać fundusze ? Zobaczmy, będziemy informować na bieżąco…

Ćwiczenia w miejscu akcji z przed dwóch lat

W Październiku 2019 roku na terenie Kampinoskiego Parku Narodowego w okolicy miejscowości Stara Dąbrowa zaginął starszy mężczyzna który udał się na grzyby. Do poszukiwań w trudnym terenie leśnym Policja zaangażowała olbrzymie środki osobowe i techniczne. W teren ruszyły zespoły działające taktyką szybkiej trójki poszukiwawczej, zespoły na qadach, zespoły konne z Policji, oraz oczywiście psy ratownicze także z naszej jednostki.

Po ponad 40 godzinach w późnych godzinach wieczornych zespół z psem z jednej z jednostek biorących udział w akcji odnalazł wyziębionego z poważnym złamaniem nogi zaginionego mężczyznę. Bez wątpienia dzięki podjętym działaniom życie mężczyzny zostało uratowane. Podczas akcji olbrzymim problemem było utrzymanie łączności zespołów w terenie ze sztabem. Teren Kampinoskiego Parku Narodowego ma to do siebie że praktycznie nie ma tam zasięgu żadnej sieci telefonii komórkowej, internetowej itp.
Po zakończeniu akcji i analizie prowadzonych działań stwierdziliśmy, że taki stan rzeczy nie może się powtórzyć i, że nie jest możliwe aby w chwili obecnej nie było technologii która pomoże w łączności w takim terenie.

Postawiliśmy sobie cel aby to zmienić !
Z pomocą przyszli nam koledzy z Medyk Rescue Team którzy doradzili aby oprzeć system łączności na technologii DMR i wykorzystać mobilny przemiennik. Po zdobyciu funduszy z Urzędu Miasta Nowy Dwór Mazowiecki oraz Urzędu Marszałkowskiego pod koniec 2020 roku dokonaliśmy zakupu ośmiu sztuk radiotelefonów Hytera Polska model PD785 wraz z dodatkowymi bateriami i dedykowanymi mikrofonogłośnikami oraz przemiennika mobilnego RD 965 wraz z plecakiem, anteną oraz baterią.

Następnie od Wydziału Łączności Komendy Wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej otrzymaliśmy decyzję o przyznaniu nam w użytkowanie jednego z kanałów przemiennikowych PSP oraz została określona procedura korzystania z przemiennika podczas akcji i ćwiczeń.

W niedzielę (09.05) wspólnie z Jednostka Ratownictwa Specjalistycznego s12 powróciliśmy do Kampinoskiego Parku Narodowego i odtworzyliśmy akcje z października 2019. W teren w ramach szkolenia ruszyły zespoły szybkich trójek poszukiwawczych oraz zespoły na qadach. Dzięki mobilności naszego przemiennika i odpowiednim wykorzystaniu warunków terenowych uzyskaliśmy łączność przynajmniej 3 na 5 z każdym zespołem w terenie. Nawet w sektorach najbardziej oddalonych od sztabu.

Dziękujemy wszystkim osobom zaangażowanym w ten projekt, wszystko robimy “aby inni mogli żyć”

Zespół jest najważniejszy!

Jeden ratownik, jeden pies nawet najlepszy sam na akcji nic nie zmieni. Siła ratowników tkwi w pracy zespołowej. Jako zespół jesteśmy silni.

W nocy z soboty na niedziele 14 naszych strażaków wzięło udział w sprawdzianie terenowym. Ponad 12 km marszu w terenie leśnym niosąc się na wzajem na deskach, zadania związane z RKO, test wiedzy o ratownictwie i psach ratowniczych, wspólnie układanie puzzli, to tylko niektóre atrakcje które na nich czekały.
Podczas takich zadań zespół się scala, z pojedynczych osób powstaje sprawnie działający organizm.
A wszytko po to “aby inni mogli żyć”

Nad prawidłowym przebiegiem próby terenowej cały czas czuwał nasz Regar.

 

 

Szczęśliwy finał poszukiwań

W poniedziałek (26.04) z dyspozycji Wojewódzkiego Stanowiska Koordynacja Ratownictwa Państwowej Straży Pożarnej, udaliśmy się do Warszawy w celu wsparcia działań Policji, podczas poszukiwań zaginionego młodego mężczyzny.

Do działań zadysponowano dwa psy wraz z przewodnikami i nawigatorami oraz planistą. Na miejscu podczas przeszukania wyznaczonego terenu nie znaleziono osoby zaginionej. Po zakończeniu działań otrzymaliśmy informację, iż zaginiony mężczyzna poruszający się o własnych siłach został odnaleziony w pobliżu miejsca zamieszkania.

Dziękujemy Komendzie Miejskie PSP w Warszawie, Komendzie Stołecznej Policji oraz Grupie Ratownictwa PCK Warszawa i Grupie Poszukiwawczo – Ratowniczej OSP Marki wraz z Cywilną Grupą Poszukiwawczą Tropiciele za współpracę podczas działań.

Wesołych Świąt

3 kwietnia 2021 | Ważne

 Życzenia świąteczne Ochotniczej Straży Pożarnej Ratownictwo Wodne w Modlinie Twierdzy 

Kica zając poprzez pola,
Za nim leci nasza sfora.
Wiguś, Pikuś, Bonek nasz,
Robi sektor dla was.
Yara leci, biegnie w las,
Na pisanki przyszedł czas
Maks też leci, hen do wody,
Żarty robić Norbertowi!
Maui biegnie, węża niesie,
Śmingus dyngus robi w lesie!
Ale zaraz, co się dzieje?
Biegną, lecą, wyszczekują:
Zdrowia, szczęścia, pomyślności,
Niech zajączek u was gości!
Smacznego zajączka🙂
życzy Bone z całą ekipą Ochotnicza Straż Pożarna – Ratownictwo Wodne.

Dbamy o naszych Strażaków na czterech łapach

26 marca 2021 | Psy Ratownicze

Przez cały weekend wszystkie nasze psy przeszły przegląda układu ruchu u Eli Gładeckiej.

Całe szczęście wszyscy nasi kudłaci Strażacy są zdrowi i mogą dalej pracować “aby inni mogli żyć”

Wizyta w Szkole Podstawowej

26 marca 2021 | Pokazy Psy Ratownicze

19 Marca Bone wraz ze swoim przewodnikiem odwiedził Szkołę Podstawową Nr 373 im. Ignacego Jana Paderewskiego w Warszawie. Ważną częścią naszej pracy jest edukacja dzieci i młodzieży. Rozmawialiśmy między innymi o zadaniach jakie realizuje Ochotnicza Straż Pożarna, dzieci dowiedziały się, że stanowimy ważny element krajowego systemu ratowniczo-gaśniczego.

Głównym tematem naszych rozmów były psy to, że mogą być wykorzystywane w czasie akcji ratowniczych w wodzie i na lądzie, o tym że nasza jednostka specjalizuje się w szukaniu osób zaginionych w terenie otwartym, osób zaginionych pod gruzami na skutek katastrof budowlanych oraz posiadamy psa ratownika wodnego. Uczniowie, próbowali określić jakim cechami powinien wyróżniać się pies, aby mógł być wykorzystywany w tak ciężkiej pracy. Bone pokazał jak wygląda mundur psów ratowniczych podczas pracy. Dzieci były zachwycone wykonywanymi sztuczkami przez naszego białego czworonoga. Dziękujemy za przysmaki dla naszych psich ratowników oraz miło spędzony czas.

Wspólne ćwiczenia!

Ratownictwo to tak szeroka dziedzina, że każdy znajdzie w niej coś dla siebie. Wysoko w górach , w karetce, przy wypadku, przy pożarze, na linach, w łodzi czy z wiernym psem. Łączy nas jeden cel! Chęć pomocy ludziom w potrzebie.

W miniony weekend wspólnie ze specjalistami z różnych dziedzin ratownictwa z Jednostka Ratownictwa Specjalistycznego s12 i Medyk Rescue Team na terenie Twierdza Modlin zorganizowaliśmy wspólne ćwiczenia w których mogliśmy się podzielić doświadczeniami ze studentami ratownictwa medycznego z Wyższa Szkoła Rehabilitacji w Warszawie.

Przez dwa dni w obiektach Twierdzy Modlin zorganizowano stację o tematyce:
– dotarcie do osoby poszkodowanej z wykorzystaniem technik linowych
– bezpieczeństwo przeciwpożarowe i ewakuacja z budynku – udzielanie pomocy medycznej przy deprawacji sensorycznej
– działania ratownicze podczas katastrofy budowlanej ( między innymi wykorzystanie metody biologicznej czyli praca zespołów z psami na gruzowisku )
– ratownictwo lawinowe i wysokogórskie – ratownictwo wodne ( samo ratowanie w przypadku załamania się lodu)

Zadaniem naszej jednostki było przeprowadzenie symulowanej akcji gruzowiskowej oraz zabezpieczenia działań z zakresu ratownictwa wodnego. To był bardzo cenny czas i okazja do wymiany doświadczeń.

Sprzęt łączności już w jednostce

22 stycznia 2021 | Aktualności Psy Ratownicze

Ochotnicza Straż Pożarna Ratownictwo Wodne w Modlinie Twierdzy dzięki wsparciu finansowemu Samorządu Województwa Mazowieckiego oraz Miasta Nowy Dwór Mazowiecki mogła zakupić sprzęt łączności wraz z ładowarkami oraz przemiennikiem marki Hytera.

Zakupiono 8 sztuk radiotelefonów Hytera z 2 ładowarkami 6-cio stanowiskowymi oraz przemiennikiem. Sprzęt został zamontowany w samochodzie Sekcji Poszukiwawczej i wykorzystywany będzie podczas akcji w trudnym terenie, gdzie konieczna jest dobra łączność radiowa.

OSP Ratownictwo Wodne posiada samochód przystosowany do transportu psów na teren akcji poszukiwawczych. Pojazd stanowi tez swego rodzaju sztab w którym koordynowane są poszukiwania w terenie. Kierujący w sztabie dzięki nowoczesnym środkom łączności, będzie mieć stałą łączność z zespołami pracującymi w terenie.

Odszedł strażak na czterech łapach – Hix

21 stycznia 2021 | Bez kategorii

W czwartek (21.01) po ciężkiej walce z chorobą onkologiczną, odszedł jeden z naszych Strażaków na czterech łapach HIX.

HIX wraz ze swoją przewodniczką brał udział w 15 akcjach poszukiwawczych jako certyfikowany pies ratowniczy specjalności terenowej. Uroczyste pożegnalnie Hixa odbędzie się w poniedziałek, to jest 25 stycznia o godzinie 19:00 w Krematorium Dla Zwierząt Dolina Spokoju w Warszawie.

-Co jest najtrudniejsze w życiu z psem ?
-Pożegnanie… 😢😭
„z każdą z tych cudownych istot odchodzi część naszego serca”