Blog

Egzaminy psów w Pstrążu

18 września 2023 |   Aktualności Psy Ratownicze

Gorące wieści! Podczas sesji egzaminacyjnej psów ratowniczych Państwowej Straży Pożarnej odbywającej się na Poligonie w Pstrążu reprezentowały nas cztery zespoły.

– Piotr Bierza i Aglos odnowili uprawnienia terenowe klasy 1 i będą brać udział w akcjach terenowych przez najbliższe 12 miesięcy.
– Mirosław Podgrudny i Max przedłużyli uprawnienia terenowe na kolejny rok.
– Łukasz Malicki i Granda zdali egzamin terenowy klasy 0, który otwiera im drogę do egzaminu klasy 1 uprawniającego do udziału w akcjach ratowniczych.
– Kamil Malicki i Regar odnowili uprawnienia terenowe klasy 1 i będą brać udział w akcjach terenowych przez najbliższe 12 miesięcy.

Jesteśmy dumni! Serdeczne gratulacje dla wszystkich zespołów biorących udział w sesji egzaminacyjnej! Życzymy powodzenia w dalszym szkoleniu i pracy ratowniczej. Od lat wspierają nas najlepsi GAME DOG Performance Nutrition , Brit i Carnilove przekazując specjalistyczne suplementy oraz wyżywienie dla naszych psów. Serdecznie dziękujemy!

W tym momencie nasza jednostka dysponuje:
7 certyfikowanymi psami specjalności terenowej klasy 1: Aglos, Bone, Brego, Max, Regar, Yara i Wigilia.
2 certyfikowanymi psami specjalności gruzowiskowej klasy 1: Regar i Aglos.

Współpraca = rozwój

W sobotę 19 sierpnia pod czujnym okiem Kamila Białego z CBRNE MED wspólnie z Formacją SGO FEN K9 MED i ResQline braliśmy udział w warsztatach CBRN/HAZMAT, które obejmowały rozpoznanie zagrożeń oraz sposoby dekontaminacji.

Po wstępie teoretycznym przystąpiliśmy do ćwiczeń praktycznych w których zmierzyliśmy się z scenariuszami uwzględniającymi specyfikę działań formacji uzbrojonych i straży pożarnej. Warsztaty zakończyliśmy epizodem obejmującym współdziałanie różnych służb.

Nie zabrakło też oczywiście omówienia działania w celu ochrony psów służbowych. Bardzo ważna porcja wiedzy.

Ćwiczenia z katastrof budowlanych

17 sierpnia 2023 | Aktualności Ćwiczenia

W poprzedni weekend wraz z Grupą Poszukiwawczo- Ratowniczą OSP Orzech zrealizowaliśmy zaplanowane scenariusze katastrof budowlanych, ćwiczenia dopasowane były do potrzeb każdego zespołu.

Działania odbywały się na nowo powstałym gruzowisku, które udostępniło nam Przedsiębiorstwo Budowlane ANBUD. Utrzymanie gotowości do działań ratowniczych wymaga ciągłych wyzwań, pracy w różnym środowisku, z różnymi pozorantami. Dziękujemy zaprzyjaźnionej Grupie Poszukiwawczo Ratowniczej OSP Orzech za wspólny trening oraz wymianę doświadczeń.

“Wesoła Niedziela”, byliśmy tam!

26 lipca 2023 | Aktualności Pokazy

 W niedzielę 23 lipca nasi druhowie wraz ze swoimi czworonogami udali się do Parku Miejskiego im. Józefa Wybickiego, gdzie wzięli udział w wydarzeniu „Wesoła Niedziela”, które organizowane jest przez Burmistrza Nowego Dworu Mazowieckiego w każdą niedzielę lipca i sierpnia.

Wielką frajdę sprawiła przygotowana przez nasza jednostkę atrakcja, dzieci miały okazję wcielić się w rolę strażaka ochotnika i ugasić palącą się wioskę smerfów.  Krótka pogadanka i  pokaz umiejętności psiaków.. a potem to co nasze czworonogi lubią najbardziej-  skarmianie smaczkami przez dzieci. Bardzo dziękujemy za zaproszenie.

Nasi bohaterowie na czterech łapach!

1 lipca na zaproszenie Departamentu Budżetu, Majątku i Kadr Krajowej Administracji Skarbowej udaliśmy się do Warszawy na Piknik z okazji Dnia Psa.

W ramach spotkania udzieliliśmy informacji na temat pracy psów ratowniczych, nasze czworonogi zaprezentowały swoje umiejętności i sztuczki. Jako jednostka posiadająca duże doświadczenie w działaniach poszukiwawczo-ratowniczych czujemy się zobowiązani do szczerzenia wiedzy i świadomości profilaktyki zaginięć. Bardzo dziękujemy za zaproszenie na to wydarzenie i mile spędzony czas.

Jeśli jesteście ciekawi, jak przebiegał pokaz, zapraszamy do obejrzenia zdjęć.

Sesja egzaminacyjna w Gdańsku

18 czerwca 2023 | Poszukiwania Psy Ratownicze Ważne

Śpieszymy z informacjami! Podczas sesji egzaminacyjnej psów ratowniczych Państwowej Straży Pożarnej odbywającej się w Gdańsku nasze zespoły podeszły do egzaminów specjalności gruzowiskowej i terenowej.

Bone z Pauliną Kamińską:
-odnowili egzamin terenowy klasy I i będą mogli brać udział w poszukiwaniach terenowych przez najbliższe 12 miesięcy.

Yori z Beatą Olejnik-Widawską:
-zdały egzamin klasy 1 specjalności terenowej, tym samym zostały zespołem poszukiwawczo-ratowniczym uprawnionym do akcji w terenie otwartym przez najbliższe 12 miesięcy!
-nie zdały egzaminu gruzowiskowego klasy I

Po przejściu przez przewodnika kursu podstawowego strażaka OSP będą mogły brać udział w akcjach poszukiwawczych z ramienia naszej jednostki

Max z Mirosławem Podgrudnym:
-nie zdali egzaminu gruzowiskowego klasy I. Maks uległ kontuzji podczas egzaminu, decyzją przewodnika zrezygnowali z kontynuowania egzaminu.

W tym momencie nasza jednostka dysponuje:
• 8 certyfikowanymi psami specjalności terenowej klasy 1:
Regar, Wigilia, Bone, Brego, Yara, Max, Aglos oraz Kola.
• 2 certyfikowane psy specjalności gruzowiskowej klasy 1:
Regar, Aglos


Pozyskane środki na dyżury i zakup drona

W roku bieżącym w okresie wakacji OSP-RW jak co roku prowadzi dyżury ratownicze bezpośrednio nad wodą w godzinach 8:00 – 20:00. W celu sprawnego poprowadzenia tego działania jednostka wykorzystała konkursy ofert w obszarze “Ratownictwo i ochrona ludności na terenie Mazowsza” prowadzone przez Samorząd Województwa Mazowieckiego oraz Wojewodę Mazowieckiego.

Na utrzymanie gotowości ratowniczej na obszarach wodnych – dyżur interwencyjnych w sezonie pozyskaliśmy środki odpowiednio:
1. Samorząd Województwa Mazowieckiego – 35 000,00
2. Wojewodę Mazowieckiego – 25 000,00
Te środki pozwolą opłacić dyżury ratownicze ratowników wodnych oraz serwis sprzętu ratowniczego jak i zakup paliwa do sprzętów ratowniczych.

Projekty te także przewidziane były na zakupy sprzętu, który może posłużyć do prowadzenia działań ratowniczych. Od ponad trzech lat nasza jednostka starała się pozyskać środki na zakup bezzałogowego statku powietrznego – drona. Ten rok pozwolił nam dokonać tego „wymarzonego” zakupu.

Wybraliśmy do tego zakupu model DJI Matrice 300 RTK Enterprise z jego potrzebnymi elementami takimi jak:
1. Kamera optyczna/termowizyjna Zenmuse H20T
2. Dwa komplety akumulator wymienny BatteryTB60
3. Dwa komplety akumulatorów steronika Cendence – WB37 Akku 2S 4920mAh
4. Mechanizm zrzutu TH4 Throwing Hook V2
5. Stacja ładowania drona – Charging Station BS60
6. Reflektor GL 60 Plus Gimbal Spotlight
7. System sterowania dronem wraz z anteną zewnetrzną i oprogramowaniem ratowniczym
Do zestawu drona doposażono ratowników w Monokular termowizyjny 640×480 35mm.
Cały zestaw drona to koszt 136 009,42 zł.

Na kwotę zakupu składaja się:
1. 75 000,00 zł. – Samorząd Województwa Mazowieckiego
2. 55 539,02 zł. – Wojewoda Mazowiecki
3. 5 470,40 zł. – środki własne

W celu prawidłowej obsługi sprzętu dla pięciu ratowników wykupiono szkolenie zgodne z programem Urzędu Lotnictwa Cywilnego i EASA, uprawniające do uzyskania Certyfikatu Kompetencji Pilota bezzałogowych systemów powietrznych do maksymalnej masy startowej 25 kg. (NSTS-06 BVLOS), aby sprzęt był pod fachową ręką operatora. Zakup szkolenia sfinansowany ze środków Miasta Nowy Dwór Mazowiecki w kwocie 14 750,00 zł.

Dron posłuży naszej jednostce do prowadzenia działań ratowniczych w bardzo szerokim zakresie.

Trening gruzowiskowy w centrum Warszawy

Długi weekend to dla nas intensywny czas treningu z psami. W czwartek byliśmy w lesie, a niedziela to dzień gruzów. Tym razem udało nam się zrealizować nasz plan treningowy na “prawdziwym” gruzowisku w samym centrum Warszawy. Dzięki pomocy fantastycznej ekipy STRABAG i STRABAG Real Estate Polska mieliśmy możliwość przećwiczenia różnych scenariuszy na placu rozbiórki budynku Atrium International.

Byli pozoranci w miejscach niedostępnych dla psów i przewodników. Byli też pozoranci ukryci na wysokości, a wszystko w mocno zagruzowanym środowisku, wśród licznych ostrych i niebezpiecznych elementów konstrukcji i wyposażenia burzonego budynku. Dodatkową trudnością dla naszych psów była pogoda. Silny wiatr w wąskich przestrzeniach między sąsiednimi budynkami i zmieniająca się termika, wynikająca z intensywnego nasłonecznienia, nie ułatwiały zadania nawet doświadczonym psom.

Wszystkie założenia, które realizowaliśmy były podporządkowane głównemu scenariuszowi: działania poszukiwawcze przy poważnym wypadku na placu rozbiórki. Czy myślicie, że to realny scenariusz?

Seminarium z Martią Dostalovą

Co nowego u naszych przewodników i psiaków?

W weekend 27-28 maja zagościła u nas Martina Dostalova, pod jej okiem psy i przewodnicy pracowali w różnych miejscach, przez co mogli sprawdzić zdobyte do tej pory umiejętności oraz pozyskać nowe. Było różnorodnie mieliśmy możliwość przeszukania gruzowiska, bunkrów oraz budynków. A to wszystko dzięki uprzejmości Dział Doskonalenia Zawodowego i Poligonu SGSP. Dziękujemy.

Udział w wydarzeniach kulturalnych

Maj i czerwiec to bardzo intensywne miesiące pod względem pracy dla naszych psiaków. Oprócz treningów oraz bycia w gotowości do niesienia pomocy zaginionym uczestniczą również we wielu wydarzeniach kulturalnych.

– 29 kwietnia mogliście zobaczyć nas w Parku Doliny Wkry w Pomiechówku
– 20 maja wzięliśmy udział w pikniku rodzinnym w Szkole Podstawowej nr 1 im. Świętego Jana Pawła II w Nowym Dworze Mazowieckim
– 27 maja zaangażowaliśmy się w piknik z okazji Dnia Dziecka w Kamionie. Organizatorem wydarzenia był Departament Budżetu, Majątku i Kadr Krajowej Administracji Skarbowej oraz Krajowa Szkoła Skarbowości Filia w Kamionie.
– 28 maja udaliśmy się do amfiteatru parku miejskiego im. Wybickiego w Nowym Dworze Mazowieckim
– 29 maja wybraliśmy się do szkoły Podstawowej nr 5 w Nowym Dworze Mazowieckim
– 1 czerwca uczestniczyliśmy w spotkaniach dla dzieci w Szkole Podstawowej im. Mikołaja Kopernika w Cieksynie oraz Zespole Placówek Edukacyjnych w Nowym Dworze Mazowieckim
– 3 czerwca braliśmy udział w piknikach z okazji dnia dziecka w Nowym Dworze Mazowieckim oraz w Kazuniu.

W ramach spotkań dzieci mogły posłuchać o roli psa ratowniczego, zobaczyć pokaz posłuszeństwa oraz sztuczek w wykonaniu naszych czworonogów. Cieszymy się ze możemy dzielić się naszą wiedza i pasją z najmłodszymi. Dziękujemy za zaproszenia i mile spędzony czas.