Prezentacja bezzałogowego statku powietrznego

1 czerwca 2021 | Pokazy Ważne

Jako Ochotnicza Straż Pożarna – Ratownictwo Wodne od początku istnienia poza działalnością ratowniczo-gaśniczą typową dla jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych prowadzimy działania z zakresu ratownictwa wodnego i poszukiwania osób zaginionych.

Z uwagi na szerokie spektrum naszych działań cały czas interesujemy się najnowszymi technologiami które mogą nam pomóc ratować ludzkie zdrowie i życie. W tym roku postanowiliśmy spróbować pozyskać środki na zakup bezzałogowych statków powietrznych czyli Dronów.

Wspólnie z firmą Dilectro stworzyliśmy dopasowany do naszych potrzeb projekt “platformy dronowej” 18 maja  odbył się pokaz sprzętu który chcemy zakupić. Poza prezentacją przeprowadziliśmy symulowane akcje z zakresu:
1. Poszukiwania osób zaginionych
– rozpoznanie i mapowanie terenu przeznaczonego do poszukiwań;
– wykorzystanie kamer termowizyjnych i kamer wysokiej rozdzielczości do przeszukania terenu pod kątem ujawnienia osoby zaginionej ;
– dostarczenie ratownikom potrzebnego sprzętu w scenariuszu przenosiliśmy przenośny defibrylator AED;
– przekazywanie obrazu z Dorna w czasie rzeczywistym do sztabu akcji.
2. Pożary Wielkopowierzchniowe
– przeszukiwanie obszarów leśnych i automatycznie wykrywanie źródeł ognia.
3.Ratownictwo Wodne
– automatyczny lot patrolowy wzdłuż Narwi
– śledzenie osoby która wypadła z kajaka i płynęła z nurtem rzeki
4. Komunikacja z ludnością
– przekazywanie komunikatów prewencyjnych np. związkach z bezpieczeństwem nad wodą;
– komunikacja w trakcje działań o pojawiających się niebezpieczeństwach.

Dodatkowo mieliśmy możliwość zobaczenia w pracy tak zwane drony wewnętrzne, przeznaczone do pracy w pomieszczeniach zamkniętych i miejscach trudno dostępnych.

Dziękujemy za przybycie, Staroście i wicestaroście powiatu nowodworskiego, kierownikowi Wydziału Zarządzania Kryzysowego Starostwa Powiatowego, burmistrzowi miasta Nowy Dwór Mazowiecki, inspektorowi ds. Zarządzania Kryzysowego, OC i Obronności miasta Nowy Dwór Mazowiecki, komendantowi Straży Miejskiej w Nowym Dworze Mazowieckim oraz przedstawicielom Komendy Wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej wraz z komendantami powiatowymi z dowódcą Jednostki Ratowniczo Gaśniczej z Nowego Dworu Mazowieckiego.

Po przeprowadzonych symulacjach już wiemy że sprzęt spełni nasze oczekiwania i zdecydowanie poprawi bezpieczeństwo mieszkańców naszego powiatu.
Czy uda się pozyskać fundusze ? Zobaczmy, będziemy informować na bieżąco…