Podsumowanie 2023 roku

29 grudnia 2023 | Aktualności Psy Ratownicze

Czas leci jak szalony… zbliżamy się ku końcowi 2023 roku. Czas na podsumowanie naszej tegorocznej działalności. W tym roku nasza sekcja zebrała się 147 razy, oddając się różnym aktywnościom związanym z naszą jednostką.

Nasza sekcja obecnie liczy 16 druhów, łącznie w szkoleniu mamy 16 psów.

Rok kończymy z sześcioma certyfikowanymi zespołami poszukiwawczo-ratowniczymi specjalności terenowej, jednym certyfikowany zespołem poszukiwawczo-ratowniczym specjalności gruzowiskowej, jednym certyfikowanym psem do ratownictwa wodnego oraz dwoma psami posiadającymi zdany egzamin ratowniczy specjalności terenowej klasy “0”.

Jak minął nam ten rok ?
11 razy braliśmy udział poszukiwaniach w terenie otwartym. Wyjechaliśmy na 24 pokazy w szkołach, na piknikach, festynach, podczas których opowiadaliśmy o pracy naszych czworonogów.

Odbyliśmy z naszymi psami 59 szkoleń ratowniczych, w ramach wzajemnej współpracy z Państwową Strażą Pożarną oraz działem doskonalenia zawodowego i poligonu SGSP 12 razy spotkaliśmy się na poligonie u naszych sąsiadów za rzeką. Dziękujemy za możliwość korzystania z obiektu, który przeznaczony jest do ćwiczeń z zakresu katastrof budowlanych.

W tym roku dwukrotnie wyjechaliśmy na poligon w Nowym Sączu, dwukrotnie na poligon w Żaganiu oraz raz na poligon w Kętach. Dziękujemy za możliwość bezcennej wymiany doświadczeń podczas wyjazdów i wspólnych treningów, zaufanie i chęć dalszej współpracy: OSP Nowe Złotno, SGPR Łódź, OSP Orzech, SGPR Warszawa, , GPR OSP Wołoczkowo, SGPR Jastrzębie, OSP Łosień, OSP Kraków, OSP Ryboły.

Podziękowania kierujemy również do fantastycznej ekipy Strabag Polska i Strabag Real Estate dzięki, której mieliśmy możliwość dwukrotnie ćwiczyć na placu rozbiórki budynku Atrium International.

Swoją wdzięczność przekazujemy również do Miejskich Zakładów Autobusowych w Warszawie, udostępnienie nam miejsca do ćwiczeń, które umożliwia nam realizację ogromnej ilości scenariuszy akcji ratowniczych.

Dziękujemy bardzo zarządcom Twierdzy Modlin, Wasz wkład w rozwój kynologii ratowniczej w naszej jednostce jest nie oceniony. Udostępnione przez was obiekty do ćwiczeń dają niesamowite możliwości rozwoju dla naszych czworonogów.

Kierując się chęcią ciągłego doskonalenia w 2023 roku wzięliśmy udział w seminarium prowadzonym przez czeską trenerkę Martinę Dostalovą. Dziękujemy za cenne rady.

W tym roku współpracowaliśmy z CBRNE MED, która wspólnie z Formacją SGO, FEN k9 MED i ResQline zorganizowała na terenie naszej jednostki warsztaty CBRN/HAZMAT. Tomasz Stępień z FEN K9 MED zorganizował również warsztaty K9 CBRNE/HAZMAT/TOXICOLOGY, w którym wzięli udział nasi druhowie. Współpraca, realizowanie projektów z Wami to przyjemność oraz ogromna inwestycja w rozwój.

Zestawienie tegorocznych szkoleń zamyka przeprowadzony przez Wydział Szkolenia Specjalistycznych Grup Ratowniczych „kurs z technik i taktyki poszukiwań z wykorzystaniem psów ratowniczych”, w którym brał udział jeden z naszych zespołów.

Cały rok nasze psy mogły liczyć na sponsorów: Brit oraz GAME DOG Performance Nutrition, Dziękujemy, że jesteście. Szczególne podziękowania należą się również Funduszowi Pomocy Psom Ratowniczym Fundacji “Psi Ratownicy” za wspieranie naszych psich ratowników w powrocie do zdrowia. Zdrowie naszych psów jest dla nas priorytetem, dlatego profilaktyką aparatu ruchu naszych psów zajmowała się niezawodna zoofizjoterapeutką Karoliną Paździoch Sport&Rehab. Dzięki zabiegom nasze psy są zrelaksowane, gotowe na dalsze treningi i ciężką prace. Dziękujemy.

W 2023 roku dokonaliśmy zakupu drona DJI Matrice 300 RTK Enterprise, udało się to dzięki środkom z projektu “Ratownictwa i ochrony ludności na terenie Mazowsza” prowadzonego przez Samorząd Województwa Mazowieckiego oraz Wojewodę Mazowieckiego. Urząd Miasta Nowy Dwór mazowiecki sfinansował szkolenie dla pilotów drona. Dzięki dofinansowaniu z samorządu Mazowsza wzbogacimy się również o niezbędny sprzęt: kaski z latarkami. Za dodatkowe baterie do drona dziękujemy La Lorraine Bakery Group. Ogromne podziękowania za wspieranie naszej działalności.

Nasza praca, to nie tylko akcje i treningi, za nami mnóstwo dni gospodarczych, zajęć z tematyki pożarniczej, szkoleń posłuszeństwa naszych czworonogów, zajęć z pierwszej pomocy, szkoleń z planistyki czy obsługi GPS.

W 2023 w październiku obchodziliśmy 5-cio lecie powstania Sekcji Psów Ratowniczych OSP RW. Jako ratownicy-ochotnicy, sekcja poszukiwawczo-ratownicza prowadząca specjalistyczne działania poszukiwawcze za osobami zaginionymi, deklarujemy, że zawsze pozostajemy w gotowości do niesienia pomocy potrzebującym… “Aby inni mogli, żyć!”

Dziękujemy wszystkim, którzy nas wspierają, życzmy Wam aby nadchodzący rok był pełen, sukcesów i ekscytujących przygód!