Żegnamy stary rok, to dobry czas na podsumowanie. Jak minęły nam ostatnie 365 dni? Pod koniec roku nasza sekcja liczy dwunastu druhów plus czterech członków wspierających oraz siedemnaście psów. Posiadamy osiem certyfikowanych zespołów poszukiwawczo-ratowniczych specjalności terenowej, jeden certyfikowany zespół poszukiwawczo-ratowniczy specjalności gruzowiskowej oraz jednego certyfikowanego psa do ratownictwa wodnego.
Od wielu lat niezmiennie, tak samo w tym roku stali u naszego boku sponsorzy: Brit, GAME DOG Performance Nutrition. Dziękujemy!
Jednym z najważniejszych wydarzeń w tym roku było 10-lecie powstania naszej jednostki – Ochotnicza Straż Pożarna Ratownictwo Wodne. Bardzo ważnym było również odnalezienie zaginionego mężczyzny przez psi nos z naszej jednostki, życzymy sobie jak najwięcej takich szczęśliwych finałów. Poszerzaliśmy umiejętności naszych psów o prace wodna, myśląc w przyszłości o egzaminach. W ramach wzajemnej współpracy z Państwową Strażą Pożarną, działem doskonalenia zawodowego i poligonu SGSP udało się nam wyposażyć poligon SGSP w śmigłowiec oraz gadżety, które służą wielu w rozwijaniu pracy gruzowiskowej. Dziękujemy za możliwość korzystania z obiektu, który przeznaczony jest do ćwiczeń z zakresu katastrof budowlanych.
Dobrostan naszych psów jest dla nas bardzo ważny dlatego wzięliśmy udział w szkoleniu K9 TCCC, prowadzonym przez Fen k9 Med oraz podjęliśmy stałą współpracę z zoofizjoterapeutą Karoliną Paździoch Sport&Rehab.
Na koniec roku możemy się również pochwalić się liczbą piętnastu ratowników, po kursie kwalifikowanej pierwszej pomocy. By poszerzać nasze kompetencje z zakresu wiedzy o ratowaniu ludzkiego życia i zdrowia, odbyliśmy 10 wewnętrznych szkoleń z zakresu udzielania kwalifikowanej pierwszej pomocy. Szkolenia, ciągły rozwój, doskonalenie umiejętności z pewnością przyczyniły się do zajęciu III miejsca podczas zawodów ratowniczo -taktycznych Wintertide.
W tym roku odwiedziliśmy poligon w Nowym Sączu, poligon w Kętach oraz dwukrotnie poligon w Żaganiu. Dziękujemy za wspólne wyjazdy, treningi OSP Nowe Złotno, SGPR Łódź, OSP Orzech, SGPR Warszawa wymiana doświadczeń i wspólne ćwiczenia to bardzo ważny aspekt kynologii ratowniczej.
Dziękujemy również fundacji IRMA oraz szwedzkim instruktorom Christian Björses i Jenny Balk za zorganizowanie dużego wydarzenia na terenie naszej jednostki. To nie koniec naszej współpracy, kolejne szkolenia zespołów poszukiwawczo- ratowniczych będą organizowane w przyszłym roku, serdecznie zapraszamy wszystkich zainteresowanych, więcej informacji już wkrótce.
Kalendarz zamyka również statystyka szkoleń przeprowadzonych przez Wydział Szkolenia Specjalistycznych Grup Ratowniczych:
*szkolenie z technik i taktyki poszukiwań z wykorzystaniem psów ratowniczych ukończyło- 6 druhów,
*szkolenie przewodników psów ratowniczych- 9 przewodników.
Wyrazy wdzięczności należą się również Fundacji na Rzecz Psów Pracujących Psi Ratownicy, cichego bohatera, który wspiera Regara i Bone w powrocie do zdrowia.
W 2022 roku nasza sekcja spotkała się łącznie 103 razy.
15 razy braliśmy udział poszukiwaniach w terenie otwartym oraz 2 razy w akcji o charakterze gruzowiskowym, jedna z nich okazała się fałszywym alarmem. Odbyliśmy 22 pokazy naszej sekcji w szkołach, na piknikach, festynach, podczas których pokazywaliśmy na czym polega praca psa poszukiwawczo-ratowniczego. W tej liczbie zawarte są również treningi terenowe, gruzowiskowe oraz z pracy wodnej z naszymi psami, dni gospodarcze, zajęcia z pierwszej pomocy, seminaria, poligony, szkolenia z planistyki oraz GPS.
Chcielibyśmy również wyrazić uznanie i podziękować osobom prywatnym, firmom oraz instytucjom, które na wiele różnych sposobów nas wspierały. Wszystkim życzymy spełnienia marzeń oraz osiągnięcia wyznaczonych celów. Pogody ducha i spokoju w nadchodzącym roku! Bezpiecznego 2023!